E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yeni Kraldan halkı mest eden icraat
  15.02.2015


Kral Abdullah´ın vefatının ardından göreve gelen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz memur, emekli ve öğrencilere 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti. 


Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, göreve gelmesi münasebetiyle devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 30 milyar dolar değerinde 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti.

PARA CEZALARI DA AFFEDİLECEK

Kral Selman, devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 2 maaş ikramiye ödenmesine, sivil mahkumlara kamu haklarından kaynaklanan 500 bin Suudi Arabistan Riyali'ni (yaklaşık 133 bin dolar) aşmayan para cezalarının affedilmesine, af kapsamındaki yabancı uyrukluların da sınır dışı edilip, haklarında ülkeye giriş yasağı konulmasına karar verdi.

SPOR KULÜPLERİNE PARA YAĞDIRDI

Elektrik ve su hizmetlerine yönelik projelerde harcanmak üzere 20 milyar riyal tahsis edilmesini kararlaştıran Selman, ülkede kayıtlı tüm edebiyat kulüpleri ve süper lig takımlarına onar, birinci lig takımlarına beşer milyon ve ülkede kayıtlı diğer takımların her birine ise 2 milyon riyal ikramiye ödenmesi talimatını verdi.

Sosyal güvenlikten yararlananlar ve engellilere de 2 maaş ikramiye ödenmesini emreden Selman, Sosyal İşler Bakanlığı'nda kayıtlı yardım kuruluşlarına destek için 2 milyar, Dayanışma Kooperatifleri Konseyi'ne 200 milyon ve kayıtlı ihtisas meslek birliklerinin her birine 10 milyon riyal ödenmesini kararlaştırdı.

BİR TWEET ATTI, 175 BİN KEZ PAYLAŞILDI

Kral Selman, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, din ve vatana hizmet için Allah'tan yardım dilediğini belirterek, halkının hakkını ne yaparsa yapsın ödeyemeyeceğini söyledi.

Selman, "Değerli halkım, ne yaparsam yapayım sizin hakkınızı ödeyemem. Daha fazlasını hak ediyorsunuz. Dine ve vatana hizmet için Allah'tan bana ve sizlere yardım etmesini dilerim. Dualarınızda beni unutmayın" dedi.

Kralın tweetine yoğun ilgi gösteren halk, iki saat içinde mesajı 175 bin kez retweet etti.

TAKİPÇİ SAYISINI ARTIRDI

Kral Selman, tahta çıkışı münasebetiyle 30 milyar dolar tutarındaki 2 maaş ikramiye duyurusunun ardından yayınladığı mesajla insanların Twitter üzerinden odağı haline geldi. Görevinin 6. gününde Twitter hesabında takipçi sayısını 760 bin kişi artıran Selman'ın 1 milyon 860 bin takipçisi bulunuyor.

KABİNEYİ DE DEĞİŞTİRDİ

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, birkaç bakan hariç tüm kabineyi değiştirdi.

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman bin Abdülaziz Al-Suud, birkaç bakan hariç tüm kabineyi değiştirdi. Kralın yaptığı en önemli değişliklerden biri, Yüksek Öğretim Bakanlığı ile Terbiye ve Eğitim Bakanlığı'nı 'Eğitim Bakanlığı'' adı altında birleştirmek oldu.

Suudi Kraliyet Divanı'ndan geç saatlerde yapılan değişiklik açıklamasını Suudi Arabistan Devlet Televizyonu ve Suudi Haber Ajansı bildirdi. Yapılan açıklamaya göre yeni kabine şöyle;

1- Prens Mukrin bin Abdülaziz El-Suud: Veliaht ve Başbakan Yardımcısı
2- Prens Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz: İkinci Veliaht, Başbakan İkinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı
3- Prens Suud El-Faysal: Dışişleri Bakanı (yeniden)
4- Prens Mansur bin Miteb bin Abdülaziz: Devlet Bakanı, Bakanlar Konseyi Üyesi ve Kral Müsteşarı
5- Prens Miteb bin Abdullah bin Abdülaziz: Milli Muhafız Bakanı (yeniden)
6- Prens Muhammed Selman bin Abdülaziz: Savunma Bakanı (Babası Kral Selman'ın eski görevini devraldı.)
7- Şeyh Salih El-Şeyh: Davet, İrşat, Vakıflar ve İslami İşler Bakanı (Yeni)
8- Velid Al-Samaani: Adalet Bakanı
9- Mutlib Al-Nafisa: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
10- Musaid Al-Aiban: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
11- Ali bin İbrahim Al-Naiymi: Petrol Bakanı (yeniden)
12- İbrahim Al-Assaf: Maliye Bakanı (yeniden)
13- Abdullah Al-Husayin: Su ve Elektrik Bakanı
14- Adil Fakih: Çalışma Bakanı (yeniden)
15- Şuvayş Al-Duvayhi: İskan Bakanı
16- Bandar bin Muhammed Haccar: Hac Bakanı (yeniden)
17- Muhammed bin Selman Al-Casir: Ekonomi ve Planlama Bakanı
18- Tevfik Al-Rabia: Sanayi Ve Ticaret Bakanı (yeniden)
19- Muhammed Abu Saak: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
20- İsam bin Said: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
21- Abdullah Al-Mukbil: Ulaştırma Bakanı
22- Muhammed Al-Suvayil: İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı
23- Macit Al-Kusaybiy: Sosyal İşler Bakanı
24- Saad Al-Cubriy: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
25- Muhammed Al-Şeyh: Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi
26- Abdüllatif Al-Şeyh: Belediye ve Köy İşleri Bakanı
27- Ahmet Al-Hatib: Sağlık Bakanı
28- Halit Al-Arj: Sivil Hizmet Bakanı
29- Adil Al-Turayfiy: Kültür ve Enformasyon Bakanı
30- Abdurrahman Al-Fadliy: Ziraat Bakanı
31- İzaam Al-Dahil: Eğitim Bakanı

Yukarıda belirtilen isimler Suudi Arabistan'ın yeni Bakanlar Kurulu'nu oluştururken, Kral Selman'ın aldığı bir diğer karar ise Bakanlar Kurulu'na bağlı yeni konseyler eklemek ve bazı devlet kurumlarını iptal etmek oldu.

Yeni Kral, Mekke, Riyad ve Al-Kasiym bölge emirlerini değiştirdi. Mekke Emirliği'ne Prens Mişal bin Abdullah'ın yerine Eğitim Bakanı ( Mekke eski Emiri) Prens Halid Al-Faysal atandı. Al-Faysal aynı zamanda Kral Selman'ın müsteşarı oldu. Kral Selman, Riyad Bölge Emiri olan Prens Türki bin Abdullah'ın yerine El-Kasiym Bölge Emiri Prens Faysal bin Bandar'ı atadı. El-Kasiym Bölge Emirliğine ise Prens Faysal bin Mişal bin Suud atandı.

İstihbarat Başkanlığı'na Halit Al-Humayden atandı. Eski başkan Prens Halit bin Bandar ise Kral müsteşarı oldu. Kral Selman kendisine yeni müsteşarlar atarken kamu kuruluşları idarecilerinde de birçok değişikliğe gitti. Kral ayrıca maaşlarda iyileştirmeye gitti. Bazı kurum ve kuruluşların maddi imkanlarını artırdı. Açıklanan kararlarda bazı kamu mahkumlarına af getirildi
  
  

Kaynak :
Hit : 439


Telefon Ekranı Çatlaması Tarih Oluyor!
Lüks markadan şok karar: İtalyayı terk ediyor!
Obama, zenginden aldığı vergiyi artıracak
Yeni Kraldan halkı mest eden icraat
Banka mevduatları için sigorta sistemi geliyor
Dev şirkete büyük tazminat!
En çok o zenginleşti
Çıplak fotoğrafları çalınan ünlüler Google’a 100 milyon dolarlık dava açmaya hazırlanıyor
Gelişmekte olan ülkelerin ağzı tatlandı
Ay´da başka bir dünyanın izi bulundu
Dünya´ya en çok benzeyen gezegen
Rusya-Avrupa ticareti ne durumda?
Sanal para dünyasında büyük iflas
Dünyanın en eski bankası tehlikede
Kamu varlıklarını internetten satacak
330 bin dolarlık hamburger!
Almanya´yı sarsan iflas zinciri
Kim ne kadar alışveriş yapıyor?
Dünya Kupası için 200 milyar dolar harcayacak
Yahoo ile Euronews arasında dev işbirliği
ABD hala zor durumda
Porsche Ailesi Kontrolü Geri Aldı
Facebook´ta Büyük Değişiklik!
Altına hücüm
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist Sektörel Haber Platformu, www.turksektorel.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Sectorel, www.turksektorel.net portal managers has no responsibility and bind.

Sektör - Türkiye' de Sektörler - Finans Sektörü - Hizmet Sektörü - İhracat - Teşvik- Fuar- Yurtdışı Fuar- Sektörler Rehberi- Sektörel Haberler
Medasist International © Copyright 2005