E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Senet geri döndü
  14.06.2015


Tüketicilerin aşırı borçlanmalarını önlemek ve tasarrufu teşvik etmek için 1 Şubat´tan itibaren kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok üründe 24 aya varan senetli satışlar başladı. 


Beyaz eşya mağazaları 9'u kredi kartına 3'ü senet olmak üzere 12 ay taksitle satış yaparken, bazı mağazalar 24 aya varan senetli satışlarında aylık yüzde 7 gecikmeye ulaşan faizleri uyguluyor.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklikle, 1 Şubat'tan itibaren kredi kartıyla alışverişe bazı sınırlamalar getirildi. Buna göre, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemiyor.

Mobilya ve beyaz eşya satışlarında taksit sayısı 9 ayla sınırlı tutulurken, kredi kartlarıyla gerçekleştirilen telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında ise taksit uygulanamıyor.

Tüketicilerin aşırı borçlanmalarını önlemek ve tasarrufu teşvik etmek için hayata geçirilen bu uygulamanın ardından birçok firma ve mağaza, satışlarının düşmemesi için bazı yöntemlere başvurdu. Özellikle beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok üründe 24 aya varan senetli satışlar başladı.

"Yüzde 7'ye varan faiz ve faize faiz"

Bazı beyaz eşya mağazaları, sınırlarını zorlayarak 9'u kredi kartına 3'ü senetle olmak üzere 12 ay taksitle ürün satıyor. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve mutfak eşyası gibi ev ürünleri satan mağazalar ise 24 aya varan senetli ve sözleşmeli satışlar yaparken, gecikme durumlarında aylık yüzde 7'ye ulaşan faizler uyguluyor.

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından bazı firmaların farklı yöntemlerle uzun vade taksitli satışa devam ettiğini söyledi.

Bazı satıcılar cep telefonuna getirilen taksit yasağını delmek için, telefon kılıfını cihaz bedeline fatura ettiğini ve telefonu "promosyon" olarak verdiğini dile getiren Ağaoğlu, beyaz eşya, mobilya gibi dayanıklı tüketim ürünlerinin ise 24 aya varan taksitle satılmaya devam edildiğini anlattı.

Beyaz eşya ve diğer ürünlerde 9'u kredi kartına 3'ü senetle toplam 12 taksit yapıldığını belirten Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Satıcılar, ürün bedellerini, izin verilen 9 taksitini kredi kartıyla tahsil ediyor, kalan miktar içinse borç senedi imzalatıyorlar. Bu yöntem tüketicilerce daha küçük taksitlerle ödeme imkanı verdiğinden, satışlarının düşmesini istemeyen satıcılara da alacaklarının yüzde 75'ini banka garantisi ile satma imkanı tanıdığından tercih ediliyor. Taksitle satış yapan mağazalarsa, camlarına ilan yapıştırıp kredi kartsız 24 aya kadar taksit uyguladığını duyurmakta, ancak hazırladıkları uzun sözleşmelerde gecikme halinde aylık yüzde 7'ye varan faiz ve faize faiz yürütülmesi şartı da yer almaktadır."

Ağaoğlu, tüm dünyada bir ödeme aracı olan kredi kartlarının, bankalarca "Kolay Kredi Enstrümanı" olarak lanse edildiğini ifade ederek, "Ülkemiz tüketicisi de bu plastik kartlarla alışverişlerini yaparak borçlanmak suretiyle bütçelerini ve kendilerini kartlı alışverişe endekslemişlerdir. Tüketicilerin, son zamanlarda dövizdeki artışın yeni zamların habercisi olduğunu göz önünde bulundurmaları, bütçelerini zorlayacak borçlanmalardan kaçınmaları gerekmektedir. Çünkü hane halkının gerçek ödeme gücünü ve imkanını hiçbir banka o hane halkı üyelerinden daha iyi bilemez" dedi.
  
  

Kaynak :
Hit : 526


Türkiye de araç sayısı 20 milyonu aştı
Ödenmeyen çeke kasko sigortası
Türkiye yaşlanıyor
Altyapı projeleri gayrimenkul sektörünü canlandıracak
Tüketici güveni 5 ayın zirvesinde
Galatasaray ın göğsü çok ucuza gitti!
Hadise şimdi de 2,5 milyona modacı oldu!
Yabancıya konut satışı artacak
İstanbul Park a Ortadoğu nun en prestijli yarışı geliyor
Turizmde Antalya nın kaybı 2,5-3 milyar dolar
60 sektör destek taleplerini sıraladı
İstihdamda en yüksek pay onda
O kişilerden vergi alınmayacak!
Senet geri döndü
Bavul ticaretinden ayda 5 bin 800 TL kazanıyor
THY´den Chelsea´e dudak uçuklatan teklif!
Kart faizleri yeniden belirlendi
Muhteşem ihracat
Türkiye Yılın En Başarılı Bayram Programı Ödülü 2014 CNNTÜRK ten Tatlı Bayram ile Sinan Kunter in
Türk Tekstil Sektörü Kalitede Mükemmellik Ödülü 2014 Bendi Eşarp ın
Türkiye Yılın Spor Programı Ödülü 2014 Ödülü TRT Spor un Başarılı Basketbol Yapımı Pota nın
Türk Sporu Yılın Spor Kulübü 2014 Ödülü BEST 2001 Yeşilköy Spor Kulübü nün
Kalitede Mükemmellik 2014 Ödülü Seda Ozalit Dijital Kopyalama Merkezi nin
Türkiye Yılın Spor Adamı Ödülü Başarılı Basketbol Yorumcusu ve LİG TV Basketbol Koordinatörü Murat Murathanoğlu nun
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist Sektörel Haber Platformu, www.turksektorel.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Sectorel, www.turksektorel.net portal managers has no responsibility and bind.

Sektör - Türkiye' de Sektörler - Finans Sektörü - Hizmet Sektörü - İhracat - Teşvik- Fuar- Yurtdışı Fuar- Sektörler Rehberi- Sektörel Haberler
Medasist International © Copyright 2005