E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Rusya-Avrupa ticareti ne durumda?
  01.03.2014


Rusya; Avrupa Birliği başta olmak üzere Çin, Ukrayna, ABD ve Türkiye dahil pek çok ülke ve birlikle sıkı ekonomik bağlar kurduğundan herhangi bir ticari ve mali yaptırım, tüm tarafları olumsuz etkileyebilir. 


Rusya'nın bir numaralı ticari ortağı olarak yaklaşık yüzde 41'lik pazar payı ile AB öne çıkıyor. İki ekonomi arasındaki ticari ilişkiler düzenli olarak büyürken 2012'de rekor seviyeye ulaştı.

AB'nin Rusya'ya ihracatında makine ve ulaştırma ekipmanı, kimyasallar, tıp ve tarım ürünleri ağırlık kazanıyor. AB'nin Rusya'dan ithalatında ise hammadde ve doğalgaz öne çıkıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne (EIA) göre Rusya, petrol ithalatının yüzde 84'ünü, doğalgaz ithalatının ise yüzde 76'sını Avrupa ülkelerine yapıyor.

Rus petrol ve doğalgazının en büyük ithalatçısı Almanya iken, İngiltere, doğalgaz ihtiyacının yüzde 6'sını Rusya'dan karşılıyor.

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi HM Revenue and Customs'ın 2013 verilerine göre Rusya, ihracatta İngiltere'nin başlıca ticari ortaklarından 14'üncüsü. Rusya, ithalat alanında ise bu listede 16'ıncı sıraya yerleşiyor.
 
ABD de Rusya için önemli bir ticari ortak. 2013'te ithalat hacmi 26,9 milyar doları buldu ki bu, ihracatının iki katından fazlasına denk düşüyor. ABD, Rus petrolünün % 5'ini ithal ediyor.

İngiltere 2011'de 11 milyar doları bulan Rus yatırımlarından epey fayda sağlıyor. 122 milyar doları bulan Rus yatırımıyla liste başında Kıbrıs yer alırken, İngiltere altıncı sıraya yerleşiyor. Kıbrıs'a yatırımların ardında ülkedeki vergi sisteminden yararlanmak isteyen Rus işletmeler yatıyor.

BM'ye göre (UNCTAD) Rusya, 2012'nin en fazla yatırım yapan sekizinci ekonomisi oldu. Liste başını ABD çekerken İngiltere, beşinci sıraya yerleşti.
 
İngiltere'nin BP üzerinden Rusya'ya yatırımları mevcut. Şirket, Rusya'nın en büyük petrol üreticisi Rosneft'in yaklaşık yüzde 20 hissesine sahip. Rosneft de karşılığında, Britanya merkezli şirkete kar getiriyor.

Britanyalı şirketler, Rusya ile yeni ticari fırsat arayışına girmeleri yolunda cesaretlendiriliyor. 2012 Aralık ayından bir rapora göre Rusya'da 600'den fazla İngiliz şirket faaliyet gösteriyor.

2014 Ocak ayında İngiltere Ticaret ve Yatırım İdaresi (UKTI) 2014'ün Ocak ayında Rus şirketleri İngiltere'ye çekmeye yönelik girişim başlattı. 2014 Mart ayında üst düzey bir yetkilinin elinde görüntülenen resmi bir belgede ise İngiltere'nin "şimdilik ticari yaptırımları ya da Londra'nın finans merkezini Ruslara kapama girişimine destek vermemesi" yolunda ifadeler yer alıyordu.
  
  

Kaynak : Thelira.com
Hit : 672


Telefon Ekranı Çatlaması Tarih Oluyor!
Lüks markadan şok karar: İtalyayı terk ediyor!
Obama, zenginden aldığı vergiyi artıracak
Yeni Kraldan halkı mest eden icraat
Banka mevduatları için sigorta sistemi geliyor
Dev şirkete büyük tazminat!
En çok o zenginleşti
Çıplak fotoğrafları çalınan ünlüler Google’a 100 milyon dolarlık dava açmaya hazırlanıyor
Gelişmekte olan ülkelerin ağzı tatlandı
Ay´da başka bir dünyanın izi bulundu
Dünya´ya en çok benzeyen gezegen
Rusya-Avrupa ticareti ne durumda?
Sanal para dünyasında büyük iflas
Dünyanın en eski bankası tehlikede
Kamu varlıklarını internetten satacak
330 bin dolarlık hamburger!
Almanya´yı sarsan iflas zinciri
Kim ne kadar alışveriş yapıyor?
Dünya Kupası için 200 milyar dolar harcayacak
Yahoo ile Euronews arasında dev işbirliği
ABD hala zor durumda
Porsche Ailesi Kontrolü Geri Aldı
Facebook´ta Büyük Değişiklik!
Altına hücüm
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist Sektörel Haber Platformu, www.turksektorel.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Sectorel, www.turksektorel.net portal managers has no responsibility and bind.

Sektör - Türkiye' de Sektörler - Finans Sektörü - Hizmet Sektörü - İhracat - Teşvik- Fuar- Yurtdışı Fuar- Sektörler Rehberi- Sektörel Haberler
Medasist International © Copyright 2005