E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Konut İstanbul´da en çok hangi semtte prim yaptı?
  01.01.2013


Gayrimenkul, son 5 yıllık dönemde altından sonra en çok getiriyi sağlayan yatırım oldu. 


 Gayrimenkul, son 5 yıllık dönemde altından sonra en çok getiriyi sağlayan yatırım oldu. Konut, 5 yılda yüzde 150-200 getiri sağlarken, İstanbul’da en çok prim yapan bölgeler yüzde 30’dan fazla değer kazanan Başakşehir-Kayabaşı ve Basın Ekspress Yolu oldu

YASTIK altı altını yatırımda ilk sıraya yerleştiren Türk halkının, en çok sevdiği ikinci yatırım olan gayrimenkul, getirisiyle de bu özelliğini korudu. Son 5 yıllık getirisi incelendiğinde döviz ve borsayı geride bırakan gayrimenkul, altından sonra en çok getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

2007 yılında 300 bin lira olan bir daire bugün şehiriçinde 700-750 bin liraya, gelişmekte olan Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy gibi ilçelerde ise 800-850 bin liraya çıktı. Böylece, gayrimenkulun 5 yıllık getirisi yüzde 150-200’e çıkarak, altına en yakın değere ulaştı. İstanbul’da son 2 yılda en çok prim yapan bölgeler arasında ise yüzde 30’dan fazla değer kazanan Başakşehir ve Basın Ekspress Yolu dikkat çekiyor.

YÜZDE 200 DEĞERLENDİ

Eva Gayrimenkul Değerleme, konut yatırımını diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayan ve İstanbul’da bölgesel gayrimenkul fiyat artışlarını ortaya koyan “Markalı Konut Piyasası Pazar Araştırma Raporu”nu açıkladı. Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı tarafından ayrıntıları açıklanan rapora göre, 2007’den bu yana altın yaklaşık yüzde 245 değerlenirken, konut da yüzde 150-200 değer kazanarak, ikinci sıraya yerleşti. 2007 yılında ortalama 300 bin lira olan bir konutun değeri 720 bin liraya çıkarken, rapora göre 300 bin liralık İMKB hissesi yüzde 95’lik artışla 595 bin liraya, 300 bin liralık altın ise yüzde 245 artışla 1 milyon liraya yükseldi. Konutta enflasyona eşdeğer bir artış olsaydı, 5 yılda 300 bin liralık konut 470 bin liraya çıkacaktı.Geriye kalan ise yatırımın getirisi oldu.

PRİM LİDERİ KAYABAŞI

İstanbul’da toplam 620 projede 317 bin 583 konutu mercek altına alan rapor, 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bölgelere göre prim oranlarını da belirledi. Buna göre, İstanbul’da iki yılda en çok prim yapan bölgeler Başakşehir-Kayabaşı ve Basın Ekspress yolu oldu. Düzenli yapılaşmasıyla dikkati çeken Başakşehir ve konut ve otel projeleriyle dönüşüme başlayan Basın Ekspress yolu yüzde 30’un üzerinde prim yaparak, İstanbul’un lideri oldu. Bu iki bölgeyi, yüzde 20-30 arasındaki primiyle Avrupa yakasında Esenyurt, Beylikdüzü, Halkalı ile Merter-Havaalanı aksı izledi. Anadolu yakasında da Pendik-Kurtköy, Şerifali bu bölgede en çok prim yapan yerler oldu.

Markalı konut Başakşehir ve Esenyurt’ta yoğunlaştı

İSTANBUL’da en fazla markalı konut barındıran ilk 10 ilçeyi de belirleyen rapora göre, Başakşehir’deki 101 bin 156 konutun yüzde 29’unu markalı konutlar oluşturuyor. En fazla markalı konutun bulunduğu ilçe ise Esenyurt oldu. 230 bin 520 konutun bulunduğu Esenyurt’ta 64 bin 959 adet markalı konut yer alıyor. En çok markalı daireye sahip ilçeler sırayla Başakşehir, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Beylikdüzü, Tuzla, Bakırköy, Ataşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar olarak sıralanıyor.

15 yılda gelişim gösterecek bölgeler

İstanbul’da önümüzdeki 15 yılda gelişim gösterecek bölgeler arasında ise 3’ncü köprü güzergahı, 3’üncü havalimanı alanı, Kanal İstanbul projesi çevresi, mevcut, inşaat halinde ve etüdü devam eden raylı sistem giriş ve çıkış noktaları ve güzergahları ile gelişme gösteren konut alanları yer alıyor. 5’er yıllık planlara bakıldığında ise ilk 5 yılda, Ataşehir, Çekmeköy, Maltepe-Kartal, Kağıthane, Eyüp, Zekeriyaköy ön plana çıkıyor. İkinci beş yılda Sultanbeyli, Ömerli, Tuzla, Gaziosmanpaşa-Esenler, üçüncü beş yıllık dönemde ise Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece-Silivri, Riva, Şile ve Ağva’nın altı çiziliyor.

  
  

Kaynak : patronlardunyasi.com
Hit : 13971


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005