E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
  15.12.2014


Ölçek büyüdükçe, ihracat ve tasarım yapan firmaların kârlılık oranlarındaki fark da açılıyor 


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 2006-2013 dönemi gerçekleşmelerinin yer aldığı Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre tasarım ve ihracat yapan şirketler, yapmayan şirketlere oranla daha yüksek kârlılık elde ediyor. Türkiye genelinde ihracat yapan firmaların faaliyet karlılığı yüzde 5.6 iken, yapmayan şirketlerin karlılığı yüzde 2.7 düzeyinde kaldı. İmalat sanayiinde ise tasarım yapan firmaların karlılığı yüzde 7.6, yapmayanların karlılığı ise yüzde 5.7 olarak hesaplandı. Bakanlığın uzun süren çalışmanın ardından tamamladığı çalışmada, Türk sanayisinin mevcut durumuna ilişkin ilginç tespitler yer aldı.

Bu tespitler içinde en önemlilerinden biri ihracat ve tasarıma dayalı üretim yapanların, diğer şirketlere oranla faaliyetlerini daha karlı olarak yürütmeleri oldu. 

Türkiye genelinde ihracat yapan şirketlerin faaliyet karlılığı yüzde 5.6 seviyesindeyken, ihracat yapmayan şirketlerin karlılığı yüzde 2.7’de kalıyor. Karlılık mikro şirketlerde ihracat yapıp yapmama durumuna göre çok değişmezken, ölçek büyüdükçe aradaki farkın da yükseldiği gözleniyor. Mikro ölçekli şirketlerde ihracat yapmayanların karlılığı yüzde 2, yapanların karlılığı ise yüzde 2.3 düzeyinde. Küçük ölçekli şirketlerde ihracat yapanlar yüzde 4 karlılık oranına ulaşırken, ihracat yapmayanların karlılık oranı yüzde 2.9 seviyesinde kaldı. Buna karşılık orta ölçekli şirketlerde ihracat yapmayanlar yüzde 3.1 kar ederken, ihracat yapanların karlılık oranı yüzde 4.7 düzeyinde gerçekleşti. KOBİ üstü şirketlerde ise ihracat yapanlar yüzde 6, ihracat yapmayanlar yüzde 2.7 oranında faaliyet karlılığı sağladılar. 

İmalat sanayiinde tasarım yapanların kârlılığı yüzde 7.6 

Firmaların tasarım yapıp yapmamalarına göre yapılan değerlendirmede ise yine ölçek büyüklüğüne bağlı olarak karlılık oranlarının yükseldiği gözlendi. Mikro ölçekli şirketlerde tasarım yapanların karlılığı yüzde 2.5, yapanların karlılığı ise yüzde 3.1 düzeyinde hesaplandı. 

Küçük ölçekli şirketlerde tasarım yapmayanlar yüzde 4.3, tasarım yapanlar ise yüzde 5.7 faaliyet karlılığı elde ederken, orta ölçekli şirketlerde tasarım yapanlar yüzde
6.7, tasarım yapmayanlar yüzde 5.3 faaliyet karlılığı sağladı. KOBİ üstü şirketlerde tasarım yapmayanlar yüzde 6.5, tasarım yapanlar ise yüzde 7.7 faaliyet karlılığına ulaştı. Firmaların tamamına göre yapılan değerlendirmede tasarım yapmayanların yüzde 5.7, tasarım yapanların yüzde 7.6 faaliyet karlılığına ulaştığı hesaplandı. 

Mobilyada tasarım farkı ikiye katladı 

Mobilya sektöründe tasarım yapan şirketlerin faaliyet karlılığı, tasarım yapmayanlara göre neredeyse iki katına ulaştı. Sektörde tasarım yapanlar yüzde 8.8 faaliyet karlılığı oranını yakalarken, tasarım yapmayanların karlılığı ise yüzde 4.4’te kaldı. 

KOBİ üstü şirketlerde tasarım yapanlar yüzde 9.9, yapmayanlar yüzde 7.3 faaliyet karlılığına erişirken, orta ölçekli şirketlerde tasarım yapanlar yüzde 6.5, yapmayanlar yüzde 5.3 karlılık yakaladılar. Mobilya sektöründe küçük ölçekli şirketlerde tasarım yapanlar yüzde 4.2, tasarım yapmayanlar ise yüzde 4 faaliyet karlılığı elde ederken, mikro ölçekli şirketlerde tasarım yapanlar yüzde 2.3, tasarım yapmayanlar ise sadece yüzde 1.7 oranında karlılık yakalayabildiler. 

Hazır giyimde tasarım yapanlar yüzde 7.7 kazanıyor 

Tasarım, mobilya sektöründe olduğu gibi hazır giyim sektöründe de ön plana çıkıyor. Bu sektörde tüm ölçeklerde tasarım yapanlar yüzde 7.7 faaliyet karlılığını yakalarken, tasarım yapmayanların faaliyet karlılığı yüzde 4.4’te kaldı. Mikro ölçekli hazır giyim firmalarında tasarım yapmayanlar yüzde 1.5 karlılık elde ederken bu ölçekte tasarım yapan şirketler yüzde 3.3 karlılık oranına erişti. Küçük ölçekli şirketlerde tasarım yapmayanlar yüzde 4, tasarım yapanlar ise yüzde 5.3 faaliyet karlılığı elde ederken, orta ölçekli şirketlerde tasarım yapmayanlar yüzde 4.7, tasarım yapanlar ise yüzde 6.1 kar sağladılar. KOBİ üstü şirketlerde tasarım yapmayanlar yüzde 5, tasarım yapanlar ise yüzde 8.8 faaliyet karlılığına ulaşıyor.

Kauçukta tasarım çift haneli kârlılık sağlıyor

GBS kapsamında incelenen sektörler içinde tasarım yapan şirketlerde en yüksek faaliyet karlılığı, kauçuk ve plastik sektöründe gözlendi. Bu sektörde KOBİ üstü ölçeğinde olan şirketlerde tasarım yapanlar yüzde 11.4 karlılık oranına ulaşırken, tasarım yapmayanların oranı yüzde 8 düzeyinde. Orta ölçekli şirketlerde tasarım yapanların karlılığı yüzde 6.9, yapmayanların karlılığı ise yüzde 6.3 olarak ölçüldü. Karlılık, tasarım yapan küçük ölçekli şirketlerde yüzde 5.9, tasarım yapmayanlarda yüzde 4.8, mikro ölçekli şirketlerde ise tasarım yapanlarda yüzde 2.7, tasarım yapmayanlarda yüzde 1.9 seviyesinde gerçekleşti.

En kârlı sektör madencilik ve taşocakçılığı

Sektörel faaliyet karlılığı sıralamasına göre en yüksek karlılığın yüzde 15.5 ile son zamanlarda özellikle çalışma sistemi çok tartışılan madencilik ve taşocakçılığı sektöründe olması dikkat çekti. Bunu yüzde 10.1 ile bilgi ve iletişim, yüzde 9.7 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler takip etti. İnşaat sektörü ise yüzde 5.6 faaliyet karlılığına ulaştı.

  
  

Kaynak :
Hit : 1300


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005