E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Gelişmekte olan ülkelerin ağzı tatlandı
  01.09.2014


Gelir düzeyinin artması gıda talebini çeşitlendiriyor. Tahminlere göre Asya Pasifik bu yıl Kuzey Amerika’yı geçerek ikinci büyük pazar haline gelecek. 


Dünya gazetesinin haberine göre gelişmekte olan ülkelerde gelir düzeyinin artması damak tadını değiştiriyor ve gıda talebini çeşitlendiriyor. Özellikle artan refah düzeyiyle birlikte çikolota ve şeker satışları giderek tırmanıyor. Hindistan, Çin, Brezilya gibi ülkelerde orta sınıfın büyümesi bu yıl dünyada şekerleme satışlarını rekor düzeye çıkaracak. Ayrıca pazar payının dağılımında da değişiklikler yaşanacak. Asya Pasifik bölgesinin perakende satışların parasal büyüklüğü açısından Kuzey Amerika’yı geride bırakarak bu yıl dünyanın ikinci büyük pazarı olması bekleniyor.
Araştırma şirketi Euromonitor, 2014’te küresel şekerleme satışlarının yüzde 5.4 artarak 198 milyar dolara çıkacağı tahmininde bulundu. Geçtiğimiz yıl dünyada 190 milyar doların üzerinde bir satış rakamı yakalanmıştı. Çikolotalı ürün satışları hemen hemen tüm bölgelerde güçlü bir artış gösteriyor. Euromonitor analistlerine göre, şekerlemenin gelişmekte olan ülkelerde lüks tüketimden çıkıp erişilebilir bir ürün olması özellikle Latin Amerika ve Asya’da satışları destekliyor.
 
Bu yıl Asya Pasifik Kuzey Amerika’yı geçerek küresel çapta ikinci büyük pazar haline gelecek fakat yıllık satış hacminin 62.9 milyar dolar olduğu Batı Avrupa açık ara pazarın lideri durumunda bulunuyor. Batı Avrupa’da satışların bu yıl yüzde 2.5, Kuzey Amerika’da yüzde 2.9 artacağı tahmin ediliyor. Asya-Pasifik ve Latin Amerika pazarlarının ise çift haneli büyüme yaşaması bekleniyor. Söz konusu bölgelerde sırasıyla büyüme yüzde 10 ve 13 olarak öngörülüyor. Önümüzdeki beş yılda ise küresel büyümenin sadece yüzde 18’inin Kuzey Amerika ve Batı Avrupa kaynaklı olması bekleniyor.
 
ZENGİN ÜLKELERDE SAĞLIK KAYGISI SATIŞLARI YAVAŞLATTI
Bölgesel değrelendirmelere göre, Asya’da toff ee çikolata, karamal ve şeker satışları yüzde 7.1 arttı. Bölge geçtiğimiz yıl, en büyük şeker pazarı olarak Batı Avrupa’yı geçti. Bunun nedeni ise gelişmiş ülkelerde sağlıklı yaşam kaygılarını artıyor olması. Gelişmiş ülkelerde sakız satışları da düşüyor. Kuzey Amerika’da son beş yılda ciklet satışları yüzde 13 civarında geriledi. Düşüş Avrupa’nın batısında yüzde 3 olarak gerçekleşti. Buna karşın aynı dönem içinde Asya’da satışlar yüzde 33 arttı.
 
ÇİN'DE ŞEKER ÇİKOLATADAN DAHA FAZLA TALEP GÖRÜYOR
ABD yıllık 31.6 milyar dolarlık satış rakamıyla dünyanın en büyük şekerleme ve çikolata pazarı olmaya devam ediyor. ABD, ikinci sıradaki Çin pazarının iki katı büyüklüğe sahip. Çin’de sektördeki toplam satışlarda meydana gelen artışta, pazara hakim olan şeker ürünleri talebi etkili oldu. Ülkede gelecek beş yılda sektörde yaşanacak büyümenin sadece dörtte birinin çikolata ürünlerinden geleceği tahmin ediliyor. Çin’de şeker fiyatları, çikolata fiyatlarının yarısı kadar ve bu da şekerin 1.4 milyar nüfuslu ülkede daha fazla kişi tarafından talep görmesini sağlıyor. İthal ve yabancı markalar, daha güvenlilir ve sağlıklı oldukları düşüncesiyle daha çok rağbet görüyor. Mars, 20914 yılı itibariyle yüzde 19’a ulaşan pazar payıyla Çin’deki en büyük şekerleme şirketi. Özellikle şirketin Wrigley markası ve cikletleri çok popüler.
 
RUSYA'DA SATIŞLAR ALMANYA'NIN 500 MİLYON DOLAR ÜZERİNDE
İngiltere şekerleme sektöründe dünya genelinde üçüncü büyük pazar iken, Rusya Almanya’yı geçerek dördüncü sıraya yerleşti. Rusya 009 yılından bu yana Almanya’yı zorluyordu. 2014’te ülkede perakende satışların değeri 13.4 milyar dolarla Almanya’nın 500 milyon dolar üzerine çıktı. Brezilya’nın ise sıçrama yaparak Fransa ile Japonya’yı geçip altıncı büyük pazar konumuna gelmesi bekleniyor. Şekerleme satışlarının düştüğü Japonya’nın sekinci sırayacağı ineceği tahmin ediliyor. Japonya’da şekerleme satışları 2009 yılından bu yana 344 milyon dolar azaldı. Özellikle ciklet satışları önemli bir gerileme gösterdi.
 
EN HIZLI BÜYÜYEN PAZAR HİNDİSTAN
Dünyanın en hızlı büyüyen pazarı ise Hindistan. Euromonitor, 2014- 2019 döneminde Hindistan’da şekerleme pazarının bileşik yıllık büyüme oranını yüzde 9’un üzerinde hesaplıyor. Çikolata ve şeker üreticilerinin çoğu bu pazarda bilenen markalarının ve ürünlerinin daha küçük ve ucuz fiyatlı versiyonlarını satma stratejisi izliyor. Nestle, Mondelez gibi çokuluslu şirketler böyle bir satış yolu tercih eden şirketler arasında ve bu strateji ülkede şekerleme pazarının büyümesinde önemli bir unsur. Kişi başına çikolota üretimi açısından gelişmekte olan ülkelerde önemli bir büyüme fırsatı olduğuna dikkat çekiliyor. Çin ve Hindistan’da kişi başına yıllık tüketim 100 g iken, Almanlar kişi başına 8.1 kg çikolata tüketiyor. İngiltere’de bu miktar 8 kg, ABD’de ise 4.5 kg.
 
KAKAO FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ÇİKOLATAYA YANSIDI
Çikolotaya yüksek talep, hammaddesi kakao fiyatlarının güçlü talip nedeniyle üç yılın en yüksek seviyesine çıktığı döneme denk geldi. Kakao fiyatları 3.200 dolar/tonla Temmuz 2011’den bu yana, yani son 3 yılın en yüksek düzeyinde. Şeker fiyatları ise, üretimin artmasıyla baskılanmış durumda. Dünyada 2009’da ortalama 15.2 dolar olan çikolatanın kg fiyatı bu yıl 15.6 dolara yükselirken, 2019’da fiyatların 15.8 dolara çıkması bekleniyor. Kakao fiyatları arttıkça; Kisses’in üreticisi Hershey ve Snickers’ın üreticisi Mars gibi şirketler fiyat artışlarına gitti. Söz konusu şirketler, 2015 yılında maliyetlerin daha da yükselmesini bekliyor. Kısa vadede perakende satışçılar ve üreticiler için kötü haber olarak görülen yüksek fiyatların talebi baskılaması bekleniyor. Hershey, geçtiğimiz günlede yaptığı açıklamada, son üç yıldır gerçekleşen ilk fiyat artışlarının satışları aşağı çekeceği uyarısı yaptı. Dünyanın en büyük çikolota ve gofret üreticilerinden Nestle de yaz başında fiyatlarını artırmak zorunda kalabileceğini duyurmuş, İsviçreli çikolota üreticisi Lindt & Sprüngli, emtia fiyatlarını artışı absorbe ederek dünya genelinde pazar payını artırmayı hedefl ediğini bildirmişti. Mars da temmuz ayında, üç yıldır ilk kez zam yaparak ürünlerinin fiyatını ortalama yüzde 7 artırmıştı.

Çikolota üreticileri, kakao arzının artmaması halinde 2020 yılında pazarda 1 milyon ton açık oluşacağı uyarısı yapıyor. Şu an küresel kakao arzının yüzde 60’ını gerçekleştiren Gana ve Fildişi Sahilleri’ndeki üreticiler kakao bitkisini tehdik eden hastalıklarla boğuşuyor ve bunun, söz konusu ülkelerde yeni jenerasyonu kakao üretimini devam ettirmekten caydıracağından endişe duyuluyor. Ancak bazı uzmanlar yüksek fiyatların dünyanın diğer birçok yerinde çiftçileri daha fazla kakao üretimine teşvik etmesiyle, şu an piyasalarda öngörülen kakao açığının gerçekleşmeyebileceğini söylüyor.
  
  

Kaynak : thelira.com
Hit : 501


Telefon Ekranı Çatlaması Tarih Oluyor!
Lüks markadan şok karar: İtalyayı terk ediyor!
Obama, zenginden aldığı vergiyi artıracak
Yeni Kraldan halkı mest eden icraat
Banka mevduatları için sigorta sistemi geliyor
Dev şirkete büyük tazminat!
En çok o zenginleşti
Çıplak fotoğrafları çalınan ünlüler Google’a 100 milyon dolarlık dava açmaya hazırlanıyor
Gelişmekte olan ülkelerin ağzı tatlandı
Ay´da başka bir dünyanın izi bulundu
Dünya´ya en çok benzeyen gezegen
Rusya-Avrupa ticareti ne durumda?
Sanal para dünyasında büyük iflas
Dünyanın en eski bankası tehlikede
Kamu varlıklarını internetten satacak
330 bin dolarlık hamburger!
Almanya´yı sarsan iflas zinciri
Kim ne kadar alışveriş yapıyor?
Dünya Kupası için 200 milyar dolar harcayacak
Yahoo ile Euronews arasında dev işbirliği
ABD hala zor durumda
Porsche Ailesi Kontrolü Geri Aldı
Facebook´ta Büyük Değişiklik!
Altına hücüm
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist Sektörel Haber Platformu, www.turksektorel.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Sectorel, www.turksektorel.net portal managers has no responsibility and bind.

Sektör - Türkiye' de Sektörler - Finans Sektörü - Hizmet Sektörü - İhracat - Teşvik- Fuar- Yurtdışı Fuar- Sektörler Rehberi- Sektörel Haberler
Medasist International © Copyright 2005