E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
  07.07.2014


İki erkek, çok iyi iki arkadaş: Jules ve Jim. Aralarına giren çok güzel bir kadın: Catherine. Değer vermeyi, sahip olmayı sonrasında kaybetmeyi ve tabi ki tutkuyu tamamen içinde barındıran aşk üçgeni. 


1962 yapımı Yeni Dalga Akımı’nı başlatan yönetmenlerden biri olan François Truffaut’un henüz 30 yaşına gelmeden çektiği, Jeanne Moreau, Oskar Werner ve Henri Serre’nin başrollerini paylaştığı Fransız filmidir.

Sinema tarihinin, kendinden sonra gelmiş bütün aşk üçgeni filmlerini Fransız Yeni Dalga Akımcılarını gizliden gizliye etkilemiştir. Örneğin; Amelia filminde hikayeyi anlatan bir dış sesin olması ve Amelia’nın filmlerde kimsenin fark etmediği şeyleri görmeyi sevdiğinden bahsetmesi; Jim ve Catherine’nin öpüştükleri anda arkada gezinen sineğin olduğu sahneye gönderme yapmıştır.

Birbirleriyle hayata dair konuşmayı, gezmeyi seven yakın arkadaşlar olan Jules ve Jim; Catherine’le tanışır ve ikisi de ona aşık olur. O andan itibaren hayatları tamamen değişir. Catherine’nin, hayat, insanlar ve aşk hakkında düşünceleri farklıdır, alışılmışın dışında bir kadındır. İlk başlarda Jules’a ilgi duyar ve birlikte yaşarlar ve bir kızları olur. Ancak Catherine için aşk ömür boyu tek kişiyle olmak değildir, ara ara başka erkeklerle birlikte olur. Jim’in ilgisinin de farkındadır ve yıllar sonra onunla da yakınlaşır. Jim, Catherine ve ne olursa olsun Catherine’i terk etmeyen Jules’un evine taşınır.

Film, Birinci Dünya Savaşı’nın öncesinin ve sonrasının izlerini taşır.1910’ların Paris’inde ve Paris’ten uzak bir kasabasında geçer. Yaşanan olaylar, eğlenceli başlayıp giderek hüzünlü bir hal alır. Bazı sahnelerde anlatılan hikayeler de dikkat çekicidir. Catherine’nin davranışlarında ki dengesizler, ansızın evden kaçmaları, başka erkeklerle birlikte olması, Jules’a acı verdiği halde onu kaybetmekten korktuğu için yaptığı her şeye katlanması ve Jim’i sıkan, Jules’la olan dostluğunu zedeleyen Catherine’le yaşadığı aşk en iyi dostluk ve aşk filmlerinden birini meydana getirir. Truffaut bir röportajında şöyle demiştir: “Catherine karakterini gerçek hayatta tanımış olsak, sadece hatalarını görürdük.” Filmden sonra Catherine’den nefret etmek yerine hayran kalıyorsak burada yönetmenin dehasının payı büyüktür. 

Bana sorarsanız, dinlediğiniz anda yeniden dinlemek isteyeceğiniz Catherine’nin huzur verici sesiyle söylediği “Le Tourbillon De La Vie” şarkısı, filmin en güzel yanlarından biridir. Şarkıda anlatılan, bir erkeğin bir kadınla birlikteyken yaşadığı hayatın girdabındaki hikayesidir. En çarpıcı dizeleri “Quand on s’est retrouvés, quand on s’est réchauffés, pourquoi se séparer?” Türkçesi; “Yeniden buluşunca, yine alışınca, ayrılmak neden?” 
Eminim ki bu filmi eski bir sinema salonun da izlemek çok daha keyifli olurdu yine de siyah beyazlığın içindeki tek parlaklık olan bu aşk hikayesini izlemeli, Jules ve Jim’in dostluğu, Catherine’nin sıra dışı ve insanı büyüleyen davranışları unutulmamalı, Truffaut’un ne kadar büyük bir auteur (yönetmen) olduğu hep hatırlanmalı…

Sena Pınar CİVAN
MEDASİST İNTERNATİONAL 
Art Director 
Haziran 2014
  
  

Kaynak :
Hit : 669


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist Sektörel Haber Platformu, www.turksektorel.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Sectorel, www.turksektorel.net portal managers has no responsibility and bind.

Sektör - Türkiye' de Sektörler - Finans Sektörü - Hizmet Sektörü - İhracat - Teşvik- Fuar- Yurtdışı Fuar- Sektörler Rehberi- Sektörel Haberler
Medasist International © Copyright 2005