E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
  14.06.2015


Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhun "E-ticareti kullananların sayısı 12 milyonu aştı. Buna karşın ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içindeki oranı henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde değil" dedi. 


 Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Türkiye'de e-ticaret firmalarının sadece bireysel tüketicilere yönelik satışlarının 20 milyar liraya yaklaştığını belirterek, "E-ticareti kullananların sayısı 12 milyonu aştı. Buna karşın ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içindeki oranı henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde değil" dedi.

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Orhun, yaptığı açıklamada, teknolojideki gelişmelerin yardımıyla son yıllarda Türkiye'de ve dünyada internet üzerinden mal ve hizmet alım-satımının arttığını ifade etti.
 
Türkiye'de e-ticaretin toplam perakende içindeki oranının henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde olmadığına işaret eden Orhun, "Türkiye'de bireysel tüketicilerin elektronik ticaret hacmi 20 milyar lira seviyesine yaklaştı. E-ticareti kullananların sayısı 12 milyonu aşmış durumda. Bu çok önemli bir hacim olmasına rağmen ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içindeki oranı henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde değil. Halihazırda toplam perakendenin yüzde 2'sinin altında bir hacime sahibiz. Gelişmiş ülkelerde toplam perakendenin yüzde 10'una yakın bir kısmı elektronik ticaretten sağlanmaktadır. Ülkemiz de genç nüfusu, gelişmiş finansal ve lojistik yapısıyla bu hacimlere ulaşacaktır. Kısacası elektronik ticaret hala büyük bir potansiyel barındırmaktadır" ifadelerini kullandı.
 
Orhun, 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un ağırlıklı olarak elektronik ticarette kullanılan iletişime sınırlamalar ve kurallar getirdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
"Yeni kanunla beraber, ticari elektronik iletiler alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek ve talebin ulaşmasını müteakip gönderici, üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durduracak. Hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödeyeceği toplam bedel de dahil olmak üzere, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacak ve elde ettiği kişisel verilerin güvenliğinden sorumlu olacak.
 
Söz konusu kanun sektör açısından olumlu olmasına karşın, elektronik ticaretin küçük bir kısmını kapsıyor. Elektronik ticaret ile tüm konuların tek bir kanun altında toplanması, sektöre yeni katılan firmaların uymaları gereken yükümlülüklere ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. Kanunlarda elektronik ticaretin adının ayrı bir başlıkta geçmesi ve bununla ilgili düzenlemeler yapılması devletimizin de sektörümüze verdiği önemi göstermesi açısından gayet sevindirici bir gelişme. E-ticarette ETİD üyeleri gibi büyük firmalar güvenlik konusunda zaten önlemlerini alıyor. Veriler çok güvenli bir şekilde korunuyor ancak kanun, tüm sektörde uyulması gereken normlar getirmesi açısından önem taşıyor."
 
Uygulamaların Türk e-ticaret sitelerine, yabancı rakiplerine göre bariyerler getirmemesinin önemini vurgulayan Orhun, e-ticaret sitelerinin özellikle sipariş adımlarında değişiklikleri çok dikkatli yaptığını, bu nedenle yönetmeliklerin alışveriş sürecini zorlaştırmamasının çok önemli olduğunu söyledi.
 
Orhun, uygulanabilir, müşterinin alışkın olduğu deneyimi bozmayan yönetmelikler getirildiği taktirde e-ticaret ivmesini sürdüreceğini anlatarak, şöyle devam etti:
 
Yönetmeliklerle getirilen düzenlemelerin, kullanıcıların alışık olmadığı kurallar getirmesi halinde bunun negatif etkisinin olabileceğine dikkati çeken Orhun, düzenlemelerin global sektör normlarının dışında olması durumunda kullanıcıların yabancı internet sitelerine kayabileceğini ifade etti.

GLOBAL E-TİCARET 2018'DE 2 TRİLYON 500 MİLYAR DOLARA YÜKSELECEK
Araştırma şirketi e-Marketer'in dünya çapında yaptığı araştırma ve tahminlerine dayanarak yayınladığı rapora göre, e-ticaret hacminin dünya çapında 2015'te yüzde 16 artarak 1 trilyon 700 milyar dolara ulaşacak. 2016'da e-ticaret hacminin 2 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor. 2018'de ise söz konusu rakam 2 trilyon 500 milyar dolara yükselecek. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in 2018 yılında global online perakende satışlarının yüzde 40'ını gerçekleştirecek ve ülkede online satışlar 1 trilyon doları aşacak.
 
Geçen yıl dünya çapında 1 trilyon 500 milyar dolarlık e-ticaret yapıldı. Çin ve ABD 2014'te dünya çapında e-ticaretin yüzde 55'ini gerçekleştirdi.

İNTERNETTEN YAPILAN KARTLI ÖDEME MİKTARI 2014'DE 42 MİLYAR OLDU
Bankalararası kart merkezine göre geçen yıl Türkiye'de internetten yapılan kartlı ödeme miktarı 41,8 milyar lira oldu. Söz konusu rakamın içinde bireysel müşterilerin yaptığı harcamalar ve firmaların harcamaları da bulunuyor. Söz konusu rakam 2013 yılında 34,6 milyar lira olarak gerçekleşmişti. 2010 yılında sadece 12 milyar 88 milyon liralık hacim oluşmuştu.
 
Türkiye'de 14 bini aşkın e-ticaret sitesi ve 7 milyonun üzerinde kayıtlı müşterinin olduğu tahmin ediliyor.
 
Öte yandan, E-ticaret Avrupa'nın raporuna göre Türkiye'de işletme ile tüketici arasındaki e-ticaret 2011 yılında yüzde 57,4 büyüdü. Büyüme oranı 2012 ve 2013 yılında yüzde 35'lerde kaldı. Geçen yıl ise bu oran tahmini yüzde 12,3 oldu.
 
2017'DE KULLANICI SAYISI 50 MİLYON OLACAK
E-Marketer'ın araştırmasına göre 2015'de dünya çapında internet kullanıcı sayısı yüzde 6,2 artarak 3 milyarı aşacak. Türkiye'deki internet kullanıcı sayısı da 44,7 milyon ulaşacak. İnternet kullanıcı sayısı 2017'de 50 milyonu aşması bekleniyor
  
  

Kaynak :
Hit : 1216


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005