E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
  14.06.2015


Dünya Bankasın ın raporunda “Suriye den Türkiye de sınırdaki hastanelere günlük gelen acil vaka sayısı, Türkiye’den gelenlerden fazla olabiliyor” denildi. 


Dünya Bankası’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da eğitim ve sağlık hizmetlerini incelediği raporunda “Suriye’den Türkiye’de sınırdaki hastanelere günlük gelen acil vaka sayısı, Türkiye’den gelenlerden fazla olabiliyor” denildi.

DB’nın “Güven, Söz Hakkı ve Teşvik: Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Hizmet Sunumundaki Yerel Başarı Öykülerinden Dersler” başlıklı raporunda Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasındaki kamu hizmetlerinin tarihi ve günümüzdeki durumu ülkeler arasında kıyaslandı.

Rapora göre Batı Şeria ve Gazze’de yetişkinlerde okuma yazma oranı yüzde 95 düzeyinde. Filistin’de okuma yazma oranının, Hindistan ve Mısır gibi benzer milli gelir oranına sahip ülkelerden çok daha yüksek, bölgedeki Türkiye gibi 7, Ürdün gibi 3 kat daha fazla kişi başına gelire sahip zengin komşularla aynı seviyede olduğu kaydedildi.

Rapora göre bugün Orta Doğu ve Kuzey Afrika; Irak, Libya ve Suriye’deki çatışmalardan özellikle etkilendi. Suriye’deki savaş ağırlıklı olarak komşularını etkileyen göçmen krizine yol açtı. Eylül itibarıyla Lübnan’da nüfusun yüzde 24’ü oranında 1.1 milyon, Ürdün’de nüfusun yüzde 7.7’sini oluşturan 616 milyon, Türkiye’de nüfusun yüzde 1.1’ini oluşturan 844 bin ve Irak’ta, nüfusun yüzde 0.6’sını oluşturan 215 bin Suriyeli göçmen var. Bu göçmenler ağırlıklı olarak “kuzey Kürdistan”daki alanlarda bulunuyor ve “Irak Kürdistanı” nüfusunun yüzde 2.58’ini oluşturuyor.

TÜRK SINIRINDAKİ HASTANELERE SURİYE’DEN GELEN ACİL SAYISI BAZEN DAHA FAZLA

Göçmen yükünün kamu hizmeti sunumunda sadece yerleşik vatandaşları değil bizzat göçmenleri de olumsuz etkilediği kaydedilen raporda, şöyle denildi:

“Göçmen Politika Merkezi’nin Lübnan’la ilişkili olarak belirttiği gibi ‘Giderek artan sayıda göçmen, zayıf ve kaynak ve yeterli ekonomik, eğitimsel ve sıhhi altyapı eksikliği çeken ev sahibi toplulukların kapasiteleri üzerinde ağırlık oluşturuyor. Ev sahibi toplulukların ekonomik durumları zor ve göçmenler ağır bir yük oluşturuyor. Benzer sorunlar Türkiye’de bulunuyor. Orada yerliler Suriyelilerle dolu olduğu içinhastanelerde acil tedavi olamadıklarından şikâyetçi. Suriyelilere öncelik verilmesine yönelik herhangi bir karar alınmadığı belirtilse de günlük bazda hastanelere ulaşan yaralı sayısı Türk vatandaşlarına yer bırakmayabilir.”

Göçmen fazlalığının Türkiye’yi kapsamlı bir göçmen yasası çıkarmaya yönelttiği belirtilen raporda, bunun göçmenlere yardım ve korunmalarını yasal çerçeveye kavuşturduğu belirtildi. Raporda, “Bu gibi önlemler özellikle önemli, çünkü Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin yüzde 65’i kampların dışında yaşıyor” denildi.

Raporda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da eğitim ve sağlık kurumlarını tarihçesi hakkında şu ilginç bilgiler yer aldı:

“-Osmanlının son döneminde ‘elit ailelerin’ çocukları genelde sivil okullara gönderiliyordu ve insanlar daha fazlası için lobi yapıyordu. Sivil okullar paralı, askeri okullar ise parasızdı. Askeri okul öğrencilerinin sayısı da daha fazlaydı.

-Sultan eğitimin imparatorluk halkını birbirine bağlayacağını ümit ediyordu ve 1893-94 döneminde imparatorlukta 50’den fazla askeri hazırlık ve orta seviyede okul inşa edildi. 1922’de imparatorluk sona erdiğinde dahi kamu eğitimi evrensel olmaktan uzaktı.

-Bu Osmanlı İmparatorluğu dışı için de böyleydi. Arap yarımadası ve şu andaki Körfez ülkeleri göçebe ve kabile geleneklerinde ısrarcıydı. Örneğin Suudi Arabistan’da Bedeviler, ülkelerinin coğrafyası ve tarihi hakkında derin bilgi sahibi olsalar da büyük oranda okuma yazma bilmiyordu. Şiir ve Kuran’a son derce önem veriliyor; Bedeviler halk şiirinden sayfaları kolaylıkla alıntılayabiliyor, Kuran’ı kalplerinden biliyorlardı. Ancak kamu eğitimi bilinmiyordu.

-Tanzimat’la gelen sağlık reformları Filistin’i eksik bıraktı ve böylece hastalıklar yaygındı; sıtma ve trahom genel rahatsızlıklardı. İngilizyöneticiler bataklık drenaj projeleri oluştururken, yeni kanalizasyon sistemleri kurulumu ve yürütülmesi, bulaşıcı hastalıkların Filistin'ikurtarmak için üzerinde çok çaba sarf edilen hijyen eğitimi kampanyaları oldu.”
  
  

Kaynak :
Hit : 1235


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005