E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Bu illerde karşılıksız çek patladı
  10.10.2014


Türkiye’nin ‘çek’teki risk haritası il bazında ortaya çıktı. İşte İstanbul´u ikiye katlayan iller... 


Türkiye’nin ‘çek’teki risk haritası il bazında ortaya çıktı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin ilk kez yayımladığı il bazında ödenmemiş çek bilgileri istatistiklerine göre, ağustos ayında birçok Güneydoğu ili sınıfta kaldı. Türkiye’de bankalara gelen çeklerin ortalama yüzde 2.7’si ödenmezken bu rakam Bitlis’te yüzde 11.1 ile zirve yaptı. Bitlisliler yazdıkları ve vadesi geldiği için bankaya ibraz edilen çeklerin 10’da 1’ini ödemedi.

Bitlis’te ağustos ayında ödenmesi gereken 6.5 milyon lira değerinde 148 çek karşılıksız kaldı. Bu ilin ardından 2.8 milyon liralık 90 adet çeki ödemeyen Siirt geldi. Siirt’te karşılıksız çek oranı yüzde 8.3 oldu. Osmaniye’de ise 6.3 milyon liralık 156 adet çeki çek sahipleri ödemedi. Türkiye’de çek alanında en kırık not alan dört ve beşinci il yine aynı bölgeden Muş ve Adıyaman oldu.

İSTANBUL’UN 2 KATI

Büyükşehirlere bakıldığında ise İstanbul’un yüzde 1.9’luk oranla Türkiye ortalamalarının altında olduğu görülüyor. İstanbul’da 418 milyon liralık çekin karşılıksız çıkmış olmasına rağmen yüzde 4’lük karşılıksız çek tutarı bulunan İzmir ve verilen her çekin yüzde 3.3’ü karşılıksız çıkan Ankara’ya bakıldığında İstanbulluların borçlarına oldukça sadık olduğu ortaya çıkıyor.

DÜZCE DİKKAT ÇEKİYOR

Batı illerinde ise daha önce kredi kartı ve bireysel kredilerde batık oranı Türkiye ortalamalarının üstünde çıkan Düzce dikkat çekiyor. Düzceliler her 100 liralık çekin 7.4 lirasını ödeyemedi. Ağırlıklı olarak Doğu’dan oluşan iller arasına Batı’dan Kırklareli, Ordu ve Manisa girdi. Bu iller dışında ilk 20 il genellikle Güneydoğu’dan çıktı.

ÇEK KULLANIMI YÜZDE 30 ORANINDA DÜŞTÜ

Toplam rakamlara bakıldığında ise ağustos ayında Türkiye genelinde kullanılan çek adedi önceki aydaki 1 milyon 932 binden 1 milyon 334 bine indi. Verilen çek miktarı da 46.2 milyardan 44.6 milyara geriledi. Daha önce en düşük çek kullanım miktarı 2013’ün ağustos ayında 1 milyon 317 bin ile gerçekleşmişti.

Çek kullanımı ağustos ayında adet bazında yüzde 30, tutar olarak yüzde 4 düştü. Türkiye çapında karşılıksız çek adedi 37 bin 557’ye, tutarı ise 1.2 milyar liraya geriledi. Ağustosta karşılıksız çek kullanımı yüzde 2.7 ile son 1 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ÇANKIRI’NIN SÖZÜ SENET

Çekini karşılıksız bırakmayan borcuna en sadık il ise Çankırı. Bu ilde karşılıksız çek oranı toplam çeklerin yüzde 1’ine bile ulaşmadı. Ağustos ayında sadece 303 bin liralık çek ödenmedi ve bu toplam tutarın binde 8'i kadar bir rakama işaret etti.

  
  

Kaynak : Habertürk
Hit : 1365


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005