E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Babayiğitlere büyük destek
  01.02.2014


Ekonomi yönetimi, kamu ihalelerinde yerli üreticiye sağlanan yüzde 15’lik fiyat avantajını yüzde 25’e çıkarmaya hazırlanıyor. Yani yüzde 25 pahalı da olsa Türkiye’de üretilen ürünün tercih edilmesinin zorunlu hale geleceği belirtiliyor. 


Yerli üreticiye kamu ihalelerinde sağlanan yüzde 15’lik fiyat avantajının yüzde 25’e çıkarılması gündeme alındı. Hürriyet'in haberine göre, hem de bu kez fiyat avantajının bir genelgeyle ilan edilmesi değil zorunlu hale getirilmesi için çalışıldığı iddia ediliyor. Şu ana kadar yerli üretimi teşvik için Başbakan Erdoğan bir çok kez, “Fiyatı yüzde 15 pahalı da olsa Türkiye’de üretileni alın” çağrısı yaparak genelge yayınlamıştı. Ancak, genelgelere herhangi bir zorunluluk içermediği için başta belediyeler olmak üzere birçok kamu kurumu uymamıştı. Ekonomi yönetiminin bundan hareketle yerli üreticiye destek için hem bu yüzde 15’lik fiyat farkını artırmak hem de bunu zorunlu hale getirmek için çalıştığı belirtiliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de sektör yetkililerine bu konuda müjde verdiği gelen haberler arasında.
 
TORBA DA REVİZYON
İnternet düzenlemelerinin de yer aldığı ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba kanunda da konuyla ilgili yeni bir düzenleme yer aldı. Düzenlemeyle bazı sanayi ürünlerinin ihalelerinde fiyat avantajı kuralı uygulanması yeniden düzenlendi. “Orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünleri” isimli yeni bir tanım oluşturuldu. Bu kapsama giren ürünlerin ihalelerinde artık yüzde 15’e kadar daha pahalı ürün önerilse dahi, ihale makamı zorunlu olarak bu isteklinin teklifini kabul edecek. “Orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin” yerli olarak üretilenleri, her yıl Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilan edilecek. Bakanlığın yayınlayacağı usul ve esaslar doğrultusunda üreticiler, yerli olarak ürettikleri bu ürünlere ilişkin belge alacaklar. Ekonomi yönetiminin yerli üreticiye yönelik fiyat avantajı çalışması, torba kanunda yapılan düzenleme ile sınırlı kalmayacak. Ekonomi yönetimi yüzde 15’lik fiyat avantajı oranının artırılması için de çalışmaya başladı. Edinilen bilgiye göre şu anda oranın yüzde 25’e çıkarılması üzerinde duruluyor. Ancak yüzde 25’lik fiyat avantajı tüm ürünler için geçerli olmayacak. Şu anda seçenekler üzerinde durulduğu belirtilirken; söz konusu düzenleme iş dünyasıyla da çeşitli toplantılarda paylaşıldı. Ancak bürokratlar, yüzde 15’lik yerli fiyat avantajının dahi Avrupa Birliği ‘nde sıkıntı yarattığına dikkat çekerek; bu konuda atılacak adımın iyi hesaplanması gerektiği uyarısında bulunuyor.
 
Yüzde 15’lik avantaj var
KAMU İhale Kanunu’na göre, kamunun açtığı ihalelerde yerli isteklilere yönelik yüzde 15’lik bir fiyat avantajı söz konusu olabiliyor. Buna göre hizmet alımı ve yapım işi ihalelerinde yerli istekliler lehine, mal alımı ihalelerinde ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile diğer ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak yerli malı olarak belirlenen malları teklif eden istekliler lehine yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanabiliyor.

  
  

Kaynak : Thelira.com
Hit : 1402


Hazır giyimde kura rağmen şaşırtan büyüme
Dünya Bankası´ndan çarpıcı rapor
Bedava wifi´lere Dikkat! Bilgileriniz çalınıyor
E-ticaret kullanan sayısı 12 milyonu aştı
Maliye Türkiyedeki ilginç ve karlı yeni işleri açıkladı
Google a yapay zeka
Bankacılık sektörü aktif büyüklüğü 2 trilyona yaklaştı
Avrupa ve Amerikayı solladık
Beşiktaş: Kredi Almadık
4 il ihracatta sıfır çekti!
İhracat yapan, satış karlılığını ikiye katlıyor!
Hazır giyimde 192 ülkeye ihracat yapıldı
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
En değerlisi Fener en borçlusu Galatasaray
Bu illerde karşılıksız çek patladı
Zengin ailelerin mütevazı çocukları
Şirketler tazminat ödememek için bunu yapıyor
Fransız Sineması´ nın Unutulmaz Klasiği: Jules et Jim İki
Kadınlar girişimciler için en kötü ülkeler
100 bin dolar verene zengin sevgili buluyor
Yastık altında ne kadar altın var?
Babayiğitlere büyük destek
2013´ün ´altın tweet´leri
Konut fiyatları arttı
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International World Medasist International Sigorta ve Bes Medasist International Sektörel
www.newsfromturkey.tv www.sigortanet.tv www.turksektorel.net
www.travelassisturkey.com www.sigortaegitim.com  
www.medasist.com    
  Medasist International Business  
  Travel Assistance    
  Business Life    
  Education    

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Platformu, portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International Platform, portal managers has no responsibility and bind.

Turkey News - Google News in Turkey - Turkey Companies - Invest in Turkey - Acıbadem Hospital - Turkish Business - Turkey Video - Turkish Real Estate - Turkey Actuel - Economy
Medasist International © Copyright 2005